Banka Kredi Notları İle İlgili Herşey Bu Sitede

tarafından
4
Banka Kredi Notları İle İlgili Herşey Bu Sitede

Bireysel veya ticari finansal faaliyetlerini bankalar üzerinden yürütmeyi düşün vatandaşlarımız bankaların beğendiği ve sevdiği müşterilerinden olması gerekmektedir. Bu sevginin veya beğenilmenin tanımı sizin güler yüzlü olmanız, giyim kuşamınıza özen göstermeniz veya konuşmalarınıza dikkat etmeniz gibi kriterler değildir. Bankaların istediği müşteri olabilmenin tek yolu banka kredi notuna gereken özeni gösteren müşterilerden biri olabilmekten geçmektedir. Bu kriter sizin tüm finansal geçmişinize dair verilen bir puanlama ölçütüdür. Sizler daha önceki dönemlerde çekmiş olduğunuz kredileri düzenli ödeyip ödemediğiniz, ek hesap veya vadeli mevduat gibi hesapları kullanım şekliniz, kredi kartı kullanımındaki hassasiyetleriniz gibi finansal işlemlerinizin uygulamaya yönelik almış olduğunuz puan kredi notu olarak geçmektedir.

Turizm Sektörüne Devlet Desteği

Kredi Kayıt Bürosu

Banka kredi notları Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks olarak bilinen iki kurum tarafından kaydedilmektedir. Bunlardan Kredi Kayıt Bürosu ilk olarak 1995 yılında kurulmuş olup kuruluşunda Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank ve Yapı Kredi Bankası gibi kuruluşlar öncülük etmiştir. Bu kuruluşun amacı, bireysel veya tüzel kişilik olarak bankalar aracılığı ile yapılan tüm finansal hizmetlerin kayıt edilerek kuruma üye kuruluşlar arasında bilgi paylaşımını sağlamaktır.

Kötü Sicili Olanlara Kredi Veren Bankalar

Findeks Platformu

Kredi Kayıt Bürosuna ek olarak Findeks olarak adlandırılan Kredi Kayıt Bürosu ve 9 Bankanın önderliğinde kurulan online hizmet platformudur. Gelişen teknolojiye bağlı olarak bireysel manada kişilerin banka kredi notu öğrenme uygulamasını daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeleri adına hizmete açılmıştır. Bir döneme kadar Kredi Kayıt Bürosunun kayıtlarına yalnızca üye kuruluşlar ulaşırken bireysel ve ticari faaliyet yürüten kişilerin sahip oldukları kredi notunu öğrenme durumları söz konusu olmadığından, yapılacak veya planlanan finansal işlemler noktasında nasıl hareket etmesi gerektiği bilinememekteydi. Bu sorun şimdilerde Findeks platformu ile ortadan kaldırılmışa benziyor. Kredi notu bakımında bir kişiye finansal işlemlerine bakılarak 0-1900 arasında değişen puanlar verilmektedir. Bu puanlamalara göre bankalar kendisinden çeşitli finansal talepte bulunan kişilere kredi, kredi kartı, ek hesap, vadeli mevduat, çek vb. taleplerine onay vermekte veya iptal etmektedir.

Tarım Kredisi ve Gübre Fiyatları

Bu yazı; Bankakredinotu.net sitesinde yer alan bilgilerden ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.