15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://kadiryigit.com.tr 300 true
Webmaster

Laravel için sunucu gereksinimleri

Bu zamana kadar bir çok sunucu üzerinde laravel ile bir çok proje gerçekleştirdim.Büyük çaplı projelerde stabil olarak çalışıcak sunucu için; sunucuyu düzgün konfigrasyon yapılmasının ne derecede önemli olduğunu anlatmaya gerek yok herhalde. Laravel için sunucu gereksinimleri ; Laravel için Homestead adını verdiğimiz vagrant box larına bakarak aslında en stabil laravel sunucusunun özelliklerini oradan alabiliriz.  ...Devamını Oku..
Share:

CSS’de Arkaplan Özellikleri

Bugün hem arkaplan özeliklerinden bahsedip hem de basit bir anasayfa tasarımı yani index oluşturacağız. Bir sitenin arkaplanını CSS‘de oluşturmak için bilmemiz gereken bazı kodlar vardır. Bunlar arkaplanın resmini, konumunu, tekrar edip etmediğini ve posizyonunu belirler. Yapacağımız anasayfa tasarımında arkaplanı kaplayan bir resim, ve onun üzerinde ekranın belirli bir yerinde yer alan “yakında…” yazısı yer alacak....Devamını Oku..
Share:

CSS’de Gölge Özellikleri

Resimlerinizi ziyaretçilerinize daha şık bir görünüm içinde sunmak için resimlerinize ufak bir gölge efekti verebilirsiniz. Bunun için CSS‘de “box-shadow” özelliğini kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz renk ve boyutta resimlerinize gölge efekti vermenize yarayacaktır. Bu sayede siz yazılarınıza normal bir resim eklerken, CSS otomatik olarak o resme belirlenen boyut ve renkte gölge efekti verecektir. Ziyaretçilere hoş bir görünüm sunan...Devamını Oku..
Share:

Blog’um neden az yorum alıyor?

Bugünden itibaren arada bir bu tip konulara değinmek istiyorum.Ve bunu yaparken kendimde bu tip tavsiyelerimi uygulamaya çalışacağım sitem üzerinde.Yani bir nevi bu konudaki eksik yönlerimizi birlikte tespit edip,çözüme kavuşturmaya çalışacağız.Genel olarak pek çok Blog sitesinin ortak sorunudur az veya hiç Yorum alamamak.İşte bu sorunla ilgili kişisel tespitlerimi burada sıralamaya çalışacağım.Lütfen yazının devamını dikkatle okuyunuz. Bloglarımız...Devamını Oku..
Share:

Arama motorlarına kayıt nasıl yaptırılır?

Arama motorları web sayfalarını genellikle kendileri bulurlar. Bu nasıl yaparlar? Örümcek dediğimiz yazılımları kullanırlar. Bu yazılımlar web sayfaları içinde kendi kendine bağlantılar üzerinden başka sitelere atlayarak dolaşabilir. Ve arama motorları hazırlanmış web sayfasını bu şekilde kolayca bulur. Elbette bunun yanında sizin bir web sitesi yaptığınız zaman arama motoruna benim böyle bir sayfam var diye önermenizi...Devamını Oku..
Share:

Blog sitelerinin farkları

Bloglarla web siteleri aslında işlev olarak birbirinden farkı olan yapılar değiller. Ancak bloglardaki asıl amaç bir içeriğin paylaşımı olduğu için gelişen teknolojiyle sundukları özellikler farklılıklar gösteriyor. İçeriğin paylaşılmasına yarayan bir çok imkan var bloglarda. Bunun yanında yorum ekleme özellikleri var. Yani paylaştığınız bir içeriğe bir yazıya insanlar yorum yazabiliyorlar. Bunlar blogların vazgeçilmezidir. Bunun yanında bloglarda...Devamını Oku..
Share:

Blog sitesinden nasıl para kazanılır?

Bloglardan para kazanmanın 2 yolu var. Birincisi reklam geliridir. Reklam ve sponsorluk diyebiliriz buna.(Google adsense, adtech) ikinciside para karşılığı blog yazmaktır. Para karşılığı blog yazmak çok fazla tercih edilmiyor. Daha doğrusu blog yazarları tarafından etik bulunmuyor. Bunun sebebi bloğun daha kişisel birşey olmasıdır. Ancak bu olay yapılıyor. Bunun için özel servisler bile var. Reklam ve...Devamını Oku..
Share:

Paylaşımlı Hosting (Shared web hosting) Nedir?

Paylaşımlı Hosting (Shared web hosting) Nedir? Paylaşımlı (Shared) hosting birçok websitesinin aynı sunucuda (server) barındırıldığı hosting çeşididir. Fiziksel bir sunucu yüzlerce hatta binlerce web sitesini barındırabilir. Olumlu Yönleri:   Paylaşımlı hosting fiyatları genelde aylık 5$-20$ aralığındaki fiyatlarıyla hemen her bütçeye uygundur. Paylaşımlı hostinglerde alan ve trafik limiti genellikle koymazlar. Yüzbinlerce hitiniz yoksa çok rahatlıkla sitelerinizi paylaşımlı...Devamını Oku..
Share:

Site Lokasyonunun Alexa Değerine Etkisi (Gözlemledim)

Merhaba değerli webmaster arkadaşlar… Bugün burada kendi gözlemlediğim ve webmaster’lar için önemli olan bir konuya değineceğim. Site Lokasyonunun alexa değerine etkisi. Site lokasyonu bildiğiniz üzere, sitenizin sunucusunun hangi ülkede barındığıdır. Mesele sitem yani kadiryigit.com.tr uzun bir süre boyunca Türkiye lokasyonlu olarak barınmıştır. Bu süre içerisinde alexa değerim sürekli olarak inişteydi, yani harika gidiyordum. Daha sonraları...Devamını Oku..
Share:

WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

Dünya üzerinde en çok kullanılan blog altyapısı olan WordPress, bu denli gelişirken bir yandan da çeşitli hataların boy göstermesi hiç şüphesiz ki kaçınılmaz oluyor. Bu hatalardan en meşhuru ise büyük ihtimalle beyaz sayfa hatasıdır. Her gün binlerce kişinin başına gelen bu hata, WordPress’in çeşitli sayfalarına erişmeye çalışırken ekranın bembeyaz olarak açılması anlamına gelmektedir. Beyaz Sayfa...Devamını Oku..
Share: