Ağız sağlığı için ufak detaylar

Ağız sağlığı için ufak detaylar

Ağız sağlığı için  detaylar;

1. Dişlerin hergün düzenli olarak 2 defa fırçalanması gerektiğini tüm okurlarımız biliyordur sanırım.
Sabah hiçbirşey yenilmese bile yapılan fırçalama işlemi ’sabah nefesi’ denen ağız kokusunu gidermede faydalıdır. Ayrıca; gece boyunca azalan tükürük akışına bağlı olarak, ağızda oluşan çürüğe yatkın ortamın etkisinin de giderilmesi demektir. Aynı şekilde yatmadan önce çürük oluşumuna neden olabilecek -özellikle karbonhidratlı- gıda artıklarının ağızda kalmaması ve ağız ortamının PH dengesinin bazik yöne doğru kayması için gece yapılan fırçalama çok önemlidir.

2.Dişlerimizi fırçalarken dil yüzeyine de birkaç fırçalama işlemi yapmayı unutmayalım. Bunun için şimdilerde ‘dil temizleyicisi’ koyuyorlar fırçaların arkasına ancak fırçanın normal yüzeyi de bu işlem için uygundur. Bu işlemle birlikte pürüzlü olan dil yüzeyinde birikmesi olası olan bakterileri ve ufak gıda artıklarını elemine edebiliriz.  Bu işlem ağız kokusunu önlemede de yardımcıdır.

3. ‘Sabah nefesi’ni bir kenara koyarsak normalin üstünde bir ağız kokusu probleminiz varsa kaynağı iyi araştırmalıdır. Bu koku, ağızla alakalı veya ağız dışı kaynaklı olabilir. Ağız kaynaklı kokuya; derin çürüklü dişler, artık kök parçaları, dişeti problemleri, ağız içi enfeksiyonlar neden olabilir. Eğer dişler düzenli fırçalanıyor ve ağız içinde bahsedilen durumlar görünmüyorsa ağız dışı kaynaklardan şüphelenilebilir. Bu ağız dışı etkenler ise mide, boğaz, akciğer, karaciğer gibi organlardan kaynaklı olabilir.

4. Fırçalama etkinliğinin esas payı fırçanıza aittir. Marka belirtmeyelim ama çok ucuz olmamak kaydıyla orta sertlikte kıllara sahip bir fırça tercih edilebilir. Her tarafından çapraz kıllar çıkan, 5 boyunlu, titreşimli gibi modeller ise tercihe kalmakla birlikte zorunlu değildir bana göre.

5.Macun tercihinde ‘12  acayip etki’, ‘macunun 6 kehaneti’ türevi abartılı laflara kanmayalım.Macunun esas görevi kayganlık sağlamaktır. Bu görevi dışında; dişlerinde hassasiyeti olanlar flor içeriği fazla olan macunları, ağız kokusu şikayeti olanlar nefesi rahatlatması açısından mentol içeriği baskın olan macunları tercih edebilirler. Ve reklamlarda macunu hemen tüketmek adına gösterilenin aksine, nohut büyüklüğünde macun fırçalama için yeterli etkinliği sağlayacaktır.


Yorum Yap!