Blog’um neden az yorum alıyor?

Blog’um neden az yorum alıyor?

Bugünden itibaren arada bir bu tip konulara değinmek istiyorum.Ve bunu yaparken kendimde bu tip tavsiyelerimi uygulamaya çalışacağım sitem üzerinde.Yani bir nevi bu konudaki eksik yönlerimizi birlikte tespit edip,çözüme kavuşturmaya çalışacağız.Genel olarak pek çok Blog sitesinin ortak sorunudur az veya hiç Yorum alamamak.İşte bu sorunla ilgili kişisel tespitlerimi burada sıralamaya çalışacağım.Lütfen yazının devamını dikkatle okuyunuz.

Bloglarımız neden az Yorum alıyor?

 1. En önemli etken Faydalı ve Yorum yazılası yazılar yazmıyoruz.Sitemize gelipte aradığını bulan bir kimse,bulduğu bilgi gerçekten işine yaramışsa mutlaka bir teşekkür yazacaktır.Ve nitekim çok yorum alan Blog’larda bunu görüyoruz.
 2. Yazdığımız yazılar veya yayınladığımız haberler genel olarak (ç) alıntıysa muhtemelen pek çok kullanıcı bu yazıları daha önceden görmüş ve okumuştur.Ve sitemizde hiç oyalanmadan daha başlığını görünce veya 1-2 satır okuyunca geri çıkıp gitmektedir.İşte burada iş bize düşüyor.Mesela bir Haber yayınlıyorsak mutlaka onunla ilgili kişisel fikrimizi belirtmeliyiz.Daha doğrusu Haberi tamamen kendimiz yeniden ve bizim görüşlerimize göre yazmalıyız.
 3. Sitemizde mutlaka Google Analytics kodunu kullanmalı ve Ziyaretçi eğilimlerş ne yönde bunu tespit etmeliyiz.Sitemize kim nereden geliyor? Sitemizde en çok okunan yazılar neler? Sitemize gelen ziyaretçi sitemizde ne kadar kalıyor? bunları tespit etmeli ve eksik yönlerimizi kendimiz bulmalıyız.Analytics ‘teki en önemli bilgi Hemen çıkma oranı denen hadisedir.Eğer bu oran çok yüksekse bunu azaltmanın yollarına bakmalıyız.Örneğin bu oran %75 gibi bir oransa  sitemize gelen her 100 kişiden 75′i çok kısa bir süre içinde sitemizi terketmektedir.Alttaki maddelerde buna uygun çözümler üretmeye çalışacağım.
 4. Ana Sayfamızda son yazdığımız yazılar görünür.Mesela görüntülenecek yazı adedini 10 yaparak ve sadece yazılarımızın ilk paragraflarını Ziyaretçiye göstererek başlayabiliriz işe.Burda Dikkat etmemiz gereken husus Devamını oku linkini dikkat çekici bir hale getirmek ve görünür bir yerde olmasına özen göstermek.Ve ilk paragrafta yazının devamında çok önemli bilgilerin olduğunu ve mutlaka okunması gerektiğini vurgulamak.
 5. Bu adımda Yorum yap kısmı var.Kullanıcılara Yorum yapabileceklerini özellikle vurgulamak gerekli.Bizzat ben pek çok blog sitesinde Yorum yazabilmek için neredeyse yazı içinde Yorum Yap butonunu cıMBızla bulup çıkarıyorum.Unutmayın Yorum istiyorsak kullanıcıların Yorum yazabilmesine uygun ortamı bizler hazırlamalıyız.Bunu Resimli bir Yorum yap butonu koyarak çözebiliriz veya yazı içinde dikkat çekecek bir yere bu Lİnki ekleyerek çözebiliriz.
 6. Diğer Blog sitelerinde Fikir belirtmekte bir çözüm olabilir.Bu sayede hem o sitenin sahibi,hemde o sitede Yorum yazan veya okuyanlarda yaptığımız Yorum hoşlarına giderse bizim sitemize gelebilirler.Tabi burada POPüler olan Bloglar biraz daha ön planda olmalı bizim için.Ve mutlaka site adresi kısmına adresimizi yazacağız aynı zamanda içi boş yorum yapmak yerine Yazılmış yazıyla ilgili adamakıllı yorum yazacağız.Sonuçta biz Foruma yazı yazmıyoruz.Teşekkürler vb. gibi bir cevap kimsenin ilgisini çekmez ve bilakis bizi küçük düşürür.

Şimdilik bu kadar bu yazı ilgi çeksin çekmesin ileride bir devamını yazacağım :)Sizinde bu konuyla ilgili çözüm önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz ilk mesaja ekleriz.;)

2 Yorum Atılmış

Muhammed Arslan 21 Ağustos 2017 - 21:37

Özellikle ilk 2 maddede size kesinlikle katılıyorum. İnsanlar yazım ve imla hatalarıyla dolu yazılar yazıp hiç kontrol etmeden yayınlıyorlar. Buda kullanıcının gözünde kötü bir izlenim yaratıyor. Dolayısıyla kullanıcı siteden direk kaçıp yorum bile bırakmıyor. Şahsen yazının özgünlük ve güzelliğine dikkat ederim, beğendiğim sitelerde özellikle reklamlara bile tıklarım 🙂

Cevapla
  Kadir 22 Ağustos 2017 - 12:04

  Değerli yorum için teşekkür ederim 🙂

  Cevapla


Yorum Yap!