Canon mu Nikon mu Sorunsalı

Canon mu Nikon mu Sorunsalı

Canon mu Nikon mu ? Eskiden sadece bayramlar, düğünler, velhasıl özel günler için bir ritüel teşkil eden, çekinmeden önce hazırlanılan, yan yana sıralanıp objektife bakarak “poz” verilen fotoğraflar nostalji oldu bizim nesil için. Herkesin bir dijital makinesi var günümüzde, ya da en azından fotoğraf çeken bir cep telefonu. Ve her anı “ölümsüzleştirmek” artık çok kolay! Üstelik eskiden olduğu gibi film almak, tab ettirmek gibi zahmetleri de yok.

Geçenlerde bir gazetede işlenmişti bu konu ve çok güzel bir tespit yapmışlar: “eskiden her beş kişiden üçü şairdi, şimdi fotoğrafçı” diye. Sahiden, her profilden insanı cezbeden bir hobi şimdilerde fotoğrafçılık, bir şirketin genel müdürünü de, aynı şirkette ofis boy olarak çalışan elemanı da.

İddialıyız da hani, çekilen fotoğraflar birer hatıra olsun diye saklanmayacak, internetteki fotoğraf sitelerinde paylaşılacak, puanlamaya sunulacaktır.

Fotoğrafla ilgileniyor olup bir vakit sonra dijital makinenizin size yetmediğini anladığınızda ise bir üst aşaması olan yarı-profesyonel ve DSLR dediğimiz profesyonel makinelere geçiş yapmak gerekiyor.

Ben de geçen sene hangi DSLR makineyi alacağıma karar vermeye çalıştığım zamanlarda Canon mu Nikon mu sorunsalını yaşarken, bildiğimiz tanımlamaların dışında özellikler atfedildiğini görmüştüm ekşi sözlükte bu iki markaya.

Canon süslüdür, Nikon sade.

Canon atılgandır, Nikon tedbirli ve temkinli.

Canon samimi davranır, Nikon cool’dur.

Canon detaylarda boğulur, Nikon detayları kontrol eder.

Canon havayı ve suyu sever, Nikon ateşi ve toprağı.

Canon modayı takip eder, Nikon modadan uzak durur.

Canon sabırsızdır, Nikon sabır taşı.

Canon bakar, nikon görür.

Canon Brad Pitt tir, Nikon Robert de Niro

Canon sütlü çikolatadır, Nikon da bitter çikolata.


Yorum Yap!