Göz teması kurun

Göz teması kurun

Günümüz iletişim çağıdır ama sözüm ona iletişim çağı sözlü değil klavyeli. Eski konuşmalar yavaş yavaş ya da hızla eriyip gidiyor. Mesajlaşma dönemine bende dahil katıldığımız için yüz yüze konuşmalar çok azaldı. Bu yüzden insanlarla yüz yüze konuşurken takıldığımız yerler, kullandığımız/kullanmadığımız mimikler iletişimi ve karşıdaki insana hissettirmeyi çok ama çok etkiliyor. Aynı zamanda anlamayı da etkiliyor.

Yüz yüze konuşmalarda en çok hareket ağızda olduğu için gözlerimiz ağızlara takılır. Ya da başka yerlere bakmaya çalışırız. Kişinin arkasına, sağa, sola bakarız. Bu hareketleri yaptığımız zaman karşıdaki kişi onu dinlemediğimiz kanısına varır. Bu da muhabbetin devamını olumsuz etkiler.

Bu tür konuşmalarda gözlere odaklanmanızı tavsiye ediyorum. Sen nerden biliyosun derseniz okuduğum bir kaç psikoloji ve inceleme kitaplarından öğrendiğim bilgileri aktarıyorum :). Gözlere odaklandığınızda ve sıcak ve hafif mimik tarzında bir gülümsemeyle karşı tarafa sıcak hissetmesini sağlayabilirsiniz. İlgilenmeniz gereken ağız kısmı değil gözlerdir. Gözleri takip ettiğinizde 6.his gereği karşıdaki olumsuz bir tepki verdiği zaman bunu içinizde hissedebileceksiniz.

İnsan davranışlarını bilmek insanları anlamakta size büyük kolaylık sağlar. Tabii gözlerine bakınca utanan insanlarda mevcuttur. Buradan Zeynep hanıma selamlar..


Yorum Yap!