Hangi Cami Türleri İçin Hangi Avize Modelleri Daha Uygun?

Hangi Cami Türleri İçin Hangi Avize Modelleri Daha Uygun?

Eşsiz mimariye sahip olan, geçmişten günümüze önemli yapılar arasında yer alan camiler için kullanılan cami avizeleri malzemesi en yüksek kalite ile kullanılır. Camiye gelen ziyaretçilerin ibadetlerinin daha kaliteli, hijyenik ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirebilmeleri için camilerde kullanılan eşyaların ferahlık oluşturması gerekir. Avize türleri de camilerde kullanılan ve her tarafı aydınlatarak ziyaretçilerin içine huzur getiren bir aksesuardır.

Camilerde Kullanılan Avize Türleri

Camilerin büyüklüğüne, iç dekorasyonuna ve diğer malzemelerle uyumuna göre tasarlanan avize türleri farklılık gösterebilir. Tavan yüksekliği, caminin iç büyüklüğü bu anlamda avizenin ebatı için belirleyici faktörlerdir.

Avize türleri;

 • Ayetli (15 Kandil) Osmanlı Model Cami Avizesi
 • Ayetli (30 Kandil) Cami Avizesi
 • Ayetli(100 Kandilli) Model cami avizesi üretimi
 • Ekonomik Osmanlı Model Cami Avizesi
 • Esmaü’l-Hüsna Model Cami Avizesi
 • Ledli Ayetli Model Cami Avizesi
 • Medine Model Cami Avizesi
 • Osmanlı Model Cami Avizesi
 • Özel Model Cami Avizesi
 • Selçuklu (Kandilsiz) Model Cami Avizesi
 • Selçuklu Özel Model Cami Avizesi
 • Selçuklu Özel Model Cami Avizesi

Camilerin ışıldamasında önemli bir yere sahip olan avizeler, yaydığı ışık tüm ibadet edenlerin rahatlıkla ibadet edebilmelerini kolaylaştırır. Loş ve karanlık alanlarda ibadet oldukça zor bir hale gelebilir. Camiyi ziyarete gelenlerin kendilerini daha güvenli hissetmeleri, huzur içinde ibadet edebilmeleri için kullanılan aydınlatma sistemlerinin konumu da önemlidir.

Cami Avizelerinin Fiyatları Aynı Mı?

Cami avizelerinde kullanılan malzemeler, boyut ve tasarım değişiklik gösterebiliyor. Bazı camilerde özellikle avizenin konumlandırılacağı yer oldukça önemlidir. Kalitelerine göre sertifikaya sahip olan avizelerin öncelikle birinci sınıf malzemeden üretilmesi gerekir. Beğenilen avizenin camiye uygun olmaması mümkündür. Bu nedenle öncelikle camiye en uygun avizeyi belirlemek adına destek almalısınız.

Cami Avizesi Malzemeleri

Camilerde kullanılan avizelerin ana malzemeleri alüminyum, pirinç, metal ürünler ya da zaman olabiliyor. Bu malzemelere ek olarak kullanılan taşlar, kandil sayısı, renk ve ebat farklılık gösterir. Garantili olan avizelerin herhangi bir sorunda yenilenmesi camilerin bütçesine dost bir uygulamadır. Bu nedenle sertifikalı, garantili avizeleri üreten firmalarla çalışmak bütçenizi korur.

Cami Avizelerinin Önemi

Camilerde bulunan birçok eşya vardır. Her biri kendi içerisinde bir bütünlük sağlar ve ibadete hizmet eder. Camiler için verilen hizmetler arasında hijyeni sağlamak adına pedallı dezenfektan kutusu, cami avizeleri, cami şamdanı cami süpürgesi ve cami için gerekli malzemeler yer alır.

Bunların arasında tüm güzellikleri ortaya çıkaracak olan avizeler vardır. Avizeleri dilerseniz şamdanlarla uyumlu tasarımlar arasından tercih edebilirsiniz. Camide karanlık alanların kalmaması ve ışığın verimli dağılması adına doğru seçim yapmalısınız. İşinde profesyonel olan üreticilerle cami özelliklerini paylaşabilirsiniz.

Cami Avizesi Kurulum

Cami üretimi kadar kurulum işlemi de profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Üretimden hasarsız olarak kurulum yapılabilir. Tüm cami eşyalarını kurulumunu gerçekleştiren ekibin alanında uzman olması önemlidir.


Yorum Yap!