Kaliteli Mont Manşet Ribanalarda Olması Gereken Özellikler

Kaliteli Mont Manşet Ribanalarda Olması Gereken Özellikler

Kumaş çeşitleri arasında hammaddesi pamuk olan ve oldukça hijyenik bir kullanıma sahip ribana yaka kumaşlar farklı örme tekniği kullanılarak üretiliyor. Çift katlı yapısıyla birbirinden farklı ve kaliteli markalara ait montların manşetlerinde tercih ediliyor. Isıyı dengelemesi ve yumuşak yapısıyla cilde zarar vermeyişi tercih edilme sebepleri arasındadır. İki çeşit olarak kullanılan ribana kumaş, likra ve triko olarak kullanılıyor.

Ribana Mont Manşet Kumaş Özellikleri

Farklı renklerde üretilen ve desenlere sahip olan ribana kumaş tasarımı kolay bir kumaş çeşididir. Yetişkin ve çocuk giyiminde kullanılan bu dayanıklı kumaş özellikle kış aylarında kullanılan montların manşet kısmı için tercih edilir. Yıkanabilir özelliği ile %100 pamuklu yapısı konforlu bir kullanım sağlıyor. Esnek özelliğiyle manşetlerde el bileğini yormuyor ve sıkmıyor. Cilde hava aldıran özelliği ise kışın soğuk havanın vücuda girişini engelliyor ve terletmiyor.

Ribana Kumaş Nasıl Üretiliyor?

RIB olarak bilinen Ribana kumaş örme kumaş tekniğinin kullanıldığı kumaştır. Yuvarlak örme ile çift plakalı makinelerde, kapak iğnesinin silindirle çapraz çalıştığı bir mekanizmada çift katlı üretilir. Örgü raporunda çift taraflı olarak yapılan analiz sonucu düz ve ters ilmeklerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu ilmek kumaşı enine açtığınızda görülür.

 Kaliteli Bir Mont Ribana Manşette Hangi Özelikler Olmalıdır?

Örgüde arka arkaya düz ve ters ilmekler vardır. Bu teknik ile dayanıklı olması sağlanır. Kaliteli montlarda kullanılan manşetlerin bazı özelliklerde olması gerekir. Ribana kumaş ise bu ihtiyacı karşılar niteliktedir.

Mont manşetlerinde;

Homojen kumaş
İki yüzde de R ilmek
Çift yönlü aynı görünüm
Ribana ya da tam ribana kullanılmalıdır.
Hava tutucu özelikte olmalı
Kesimde kenarlar kıvrılmaz

Ribana mont manşet kumaş esnek yapısının yanı sıra lastik örgü iplikleriyle karıştırılır. Bu esneklik ise kendi özelliğinden kaynaklıdır ve lastik iplerle karıştırılmamalıdır.

Ribana ve Tam Dolu Ribana Tekniği

Ribana; iki sıranın düz, iki sıranın ters ilmek kullanılmasıyla oluşur. 2×2 ya da 2×1 olarak kullanılır. Bunun yanı sıra bir düz ilmekten yapılması halinde 1×1 adı verilen tam dolu ribanadır.

 Isıyı Koruyan Ribana Mont Manşet

İki tabakada yapılan örgü tekniği çift katı oluşturur ve bu haliyle oldukça dayanıklı yapıda üretilir. Sık olarak yapılan üretimde hava boşlukları engellendiği için havayı tutar. Vücut ısısını koruyarak sıcaklığı muhafaza eder. Özellikle ribana süpreme olarak bilinen kullanım daha kalın manşetler oluşturmak için kullanılır. Gramaj olarak diğer ribanalardan daha fazladır.

Esnek yapısı uzun süreli kullanımda bilekleri sıkmıyor ve tahriş etmiyor. En fazla kirlenen bölümler olan manşetler için yıkanabilir özelliğe sahiptir. Uzama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Birçok alanda kullanılan ribana manşetler en fazla soğuk havalarda önemli bir dış giyim ürünü olan montlarda kullanılır. Sağlam yapısıyla korurken, şık görünümüyle montunuza değer katar.


Yorum Yap!