Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Ne İşe Yarar?

Kimyasal Çapraz Bağlı Polietilen Köpük Ne İşe Yarar?

Özünde, bir malzemenin gücü, pe foam onu moleküler düzeyde bir arada tutan bağlardan elde edilir. Plastik ve köpük dünyasında, materyali oluşturmak için birbirine bağlanan polimerlerdir – tekrar eden moleküler birim zincirleri -. Çapraz bağlantı olarak bilinen bu bağların mukavemeti, basınç uygulandıktan sonra gerilme, yük taşıma veya şekle dönme kabiliyeti ile malzemenin gücüne yansır.

Polimer

Polimer ayrıca, poliüretan ve chemically cross linked polyethylene foam polietilen gibi birçok köpük türünün adlarının türetildiği yerdir. İle polimer köpükler, çapraz-bağ iki türü vardır etki bu materyal ve özellikleri: kimyasal çapraz bağlantıları ve fiziksel çapraz bağlar oluşturur.

Kimyasal çapraz bağlantılar, moleküler yapıyı etkilemek için katalizör görevi gören ısı, basınç veya kimyasal katkı maddelerinin uygulanması gibi dışsallıklar tarafından başlatılan bağlardır. Bu zorunlu bağlanma, normalde bağlanmayan moleküllerin birbirine bağlanmasına neden olarak malzemeye ek güç katabilir.

Kimyasal Çapraz Bağlama

Kimyasal çapraz bağlamanın yardımlı bağlanması, parçalanması inanılmaz derecede zor olan çok güçlü malzemeler oluşturur. Fiziksel çapraz bağlantılar polyethylene foam daha zayıf olsalar da daha çok yönlüdür çünkü kimyasal çapraz bağlamanın zorunlu bağlarından daha akıcı bir şekilde gerçekleşir ve daha geniş, daha az özel uygulamalar için kullanılabilir.

Bağlamayı başarmak için malzemeye hiçbir bileşik veya başka dışsallık eklenmediğinden, fiziksel olarak çapraz bağlı ürünler doğası gereği daha tutarlıdır. Bu, partiden partiye düzensizlik olasılığını azaltır. Fiziksel olarak çapraz bağlı ürünler de daha iyi bir yeniden kullanılabilirlik potansiyeline sahiptir çünkü bağları daha kolay kırılabilir.

Anti-Statik Polietilen Köpük

Çeşitliliklerinden dolayı, kimyasal ve fiziksel olarak çapraz bağlı ürünler farklı uygulamalar için uygun olabilir. Kimyasal olarak çapraz bağlı köpükler, moleküler bağlarıyla birlikte onları çok sert kılan çok ince hücreli yapılara sahiptir. Ve çapraz bağlı polietilen veya köpük kauçuk gibi uzun ömürlü malzemeler.

Estetik Yapıları

Aynı zamanda, fiziksel olarak çapraz bağlı köpüklerden daha pürüzlü bir dış yüzeye sahip olma eğiliminde olabilirler, bu da onlara zarar vermelerini daha zor hale getirir, ancak estetik açıdan çekici değildir. Buna genellikle köpük kaplama denir. Mukavemeti aynı zamanda su, hava ve güneş ışığından kaynaklanan bozulmaya karşı dirençli hale getirir, bu da onu açık havada veya denizde kullanım için doğal bir uyum haline getirir. Fiziksel olarak çapraz bağlı ürünler de ince hücrelidir, ancak her zaman çok ince hücreli kimyasal olarak çapraz bağlı köpükler derecesinde değildir.

İkili Çapraz Bağlantı

Her iki tür çapraz bağlantı da çok verimli malzemeler oluşturur. Düşük ısı geçirgenlikleri nedeniyle yalıtım kapasitelerinde iyi performans gösterirler ve aynı zamanda çok yüzer malzemelerdir. Bu kapalı hücreli köpüklerin ince hücresel yapıları, onları şok emici ürünler olarak öne çıkarır, hassas malzemelerin paketlenmesi ve depolanması için mükemmeldir. Hassas elektroniklerin paketlenmesini güvenli hale getirmek için Anti-Statik bileşikler de eklenebilir. Köpük Fabrikasının çapraz bağlı polietilen (XLPE), polietilen rulo köpüğü ve çapraz bağlı polietilen, kimyasal olarak çapraz bağlı köpüklerdir.


Yorum Yap!