Kuşburnu İle Gelen Şifa

Kuşburnu İle Gelen Şifa

Gülgillerden olan kuşburnu, muhteşem çiçekleri olan ve şifa dağıtan meyvesi bulunan bir bitkidir. Taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da kullanılabilen kuşburnu, çayı ve marmeladı ile insanlara şifa dağıtmaktadır.

Özellikle de kış mevsiminde pek çok hastalığa karşı vücudumuzun dirençli olması gerekmektedir. Zira direnci kırılan vücudumuz sık sık hastalanmamıza ve zor zamanlar geçirmemize neden olabilir. Bu nedenle hastalıklardan korunmamız ve hastalıklarla mücadele edebilmemiz için pek çok bitkisel çay mevcuttur. Kuşburnu bu bitkisel çaylar arasında en fazla tüketilenidir.

1-Kuşburnu Çayı: Kuşburnu çayı mükemmel bir C vitamini deposu olarak öncelikle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu rol oynamaktadır. Ekşimsi tadı ile pek çok kişi tarafından sevilmese de şifa kaynağı bit çaydır. Kan basıncını düzenleyen ve romatizma ağrılarını hafifleten kuşburnu çayı, kötü kolesterolü düşürmekte, şeker hastalığına karşı koruma sağlamakta ve kanserli hücrelerle mücadele etmektedir. Kuşburnu çayı hakkında daha detaylı bilgiye faydalarizararlari.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

2-İdrar Enfeksiyonları: Pek çok faydasının yanında idrar enfeksiyonlarına karşı da etkili olan kuşburnu, idrar yolları hastalıklarına karşı vücudumuzu korumaktadır. Özellikle de idrar yolu iltihapları başımıza büyük dertler açmakta ve oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Oysa düzenli olarak tüketilen kuşburnu idrar yolu iltihaplarına etkili olmakta ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

3-İltihap: Öncelikle idrar yolu iltihabına fayda sağlayan kuşburnu, daha sonra ise eklem iltihaplanmasına olumlu etkiler bırakmaktadır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre kuşburnunun her gün düzenli tüketilmesi ile vücuttaki iltihaplardan kurtulma olacağı açıklanmıştır.

4-Kanser: Çağımızın en büyük hastalıklarından biri de kanserdir. Her gün onlarca insan kanser hastalığı nedeni ile hayatlarını kaybetmektedir. Her ne kadar tedavisi bulunsa da yine de kanser can almaya devam etmektedir. İşte bu nedenle kanser hastası olanların ilaç tedavisine ek olarak bitkisel tedavilerden de yararlanmaları gerekmektedir. Kuşburnu, kanserle mücadelede oldukça etkili olmasının yanı sıra kanser olmadan önce de hastalığa karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Lösemi ve mide kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne iyileştirici etki sağlamaktadır.

5-Mideye Faydaları: Bitkisel çayların genel olarak mideye etkileri her zaman olumlu olmaktadır. Özellikle de mide rahatsızlığı bulunanların bitkisel çaylarla rahatlama sağlamaları mümkündür. Kuşburnu da gastrit asit, gastrik spazm ve ülserden kaynaklanan mide sıkıntılarına çözüm sağlamaktadır. Ayrıca sindirim ve boşaltım sistemine de etkilerde bulunarak ishalin önlenmesini, safra kesesi taşlarının önlenmesini, kabızlık, böbrek ve mesane rahatsızlıklarının önlenmesini ve tedavilerini sağlamaktadır.

6-Romatizmal Hastalıklar: Eklem ağrıları ve kireçlenme başta olmak üzere kas ve spazm ağrılarında kemik kırılmalarında, kramplarda ve kemik ağrılarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Ayrıca düzenli olarak kullanılan kuşburnu, kemiklerin güçlenmesini de sağlamaktadır.

Doğanın şifa kaynağı bitkiler her daim insanların hastalıklarla mücadelelerine yardımcı olmuşlardır. Siz de kuşburnu ve diğer tüm bitkilerin faydalarızararları hakkında bilgi edinmek için sitemize başvurabilirsiniz.


Yorum Yap!