Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti ve Gerekli Belgeler

Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti ve Gerekli Belgeler

Her sene özellikle YGS ve LYS sınavları yaklaştığında en çok araştırılan konulardan birisi hiç şüphesiz ki nüfus cüzdanı değişim bilgileridir. Öğrenciler genelde “ne olur ne olmaz” mantığı ile sınavlara 2-3 hafta kala, nüfus cüzdanlarındaki resimlerini değiştirirler. Yakın zamanda sınavlara girenlerin bileceği üzere; cüzdandaki fotoğraf, mevcut görünüşünüze en yakın şekilde olmalıdır. Buna istinaden bende bu konuyu araştıran arkadaşlara yardımcı olması için böyle bir yazı hazırlamayı uygun gördüm. Umarım öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri yazı içerisinden öğrenebilirsiniz. Yine de ilaveten sorularınız olursa, aşağıdaki yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz.

Öncelikle nüfus cüzdanınızı neden yenilemek istediğiniz çok önemlidir ve buna bağlı olarak gereken belgeler değişim göstermektedir. Örneğin; nüfus cüzdanınızda çok büyük bir hasar yok ve üzerindeki bilgileriniz rahat bir biçimde okunabiliyorsa; 2 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmeniz yeterlidir. Ne kadar süreceği konusu ise nüfus müdürlüğünde sıra olup olmaması durumuna bağlıdır. Nüfus müdürlüğü sizden bu işlem için 6,5 Türk Lirası gibi bir ücret almaktadır.

Lakin şayet cüzdanınız hasar görmüş ve üzerindeki bilgiler okunamaz halde ise; ilk önce oturduğunuz mahallenin muhtarına gitmeniz gerekmektedir. Muhtarınıza, nüfus cüzdanınızı yeniletmek istediğinizi söylerseniz size gerekli belgeyi hazırlayıp verecektir. Muhtar, bu belge için muhtemelen sizden 3,5 Türk Lirası gibi bir ücret alacaktır. Bu gerekli belgeyi aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne gidip, gereken işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; nüfus cüzdanınızı yenilemek gibi bir isteğiniz var ise, 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanınız ile en yakın nüfus müdürlüğüne gitmeniz yeterlidir. Ücreti de 6,5 Türk Lirasıdır.


Yorum Yap!