Pes mi Fifa mı ?

Pes mi Fifa mı ?

Başlıktanda zaten hangi konuda kıyaslama yapacağımı görmüşsünüzdür.Herneyse direk konuya geçmek istiyorum.Bu yazımda sizlere pes mi fifa mı konusunda deneyimleri mi aktaracağım.Bakalım pes mi daha iyi fifa mı? Tabii ki burada yazdıklarım ve yazacaklarımın tamamı şahsi fikirlerimdir.Bana göre güzel olan size göre kötü olabilir.

Yaklaşık 2005 yılında beridir bilgisayarlarda oyun oynarım ve  herzaman en çok oynadığım oyun futbol oyunları olmuştur.Sonuçta erkek adamız gidip sanalika gibi knight gibi boş oyunları oynayacak değiliz.Ha knight beş para etmeyen gençlere bağımlılık yaratan bir oyun bunu zaten herkes biliyor.Buradan sosyal mesajımızı da verelim bu tür oyunları boşuna oynamayın vaktinizi harcamayın gidin ders çalışın kitap okuyun.Ne yaparsanız yapın  ama şu tarz oyunları sakın oynamayın.Konuya dönecek olursak futbol oyunlarını her erkek oynar ve oynamak ister çünkü futbol erkek işidir ve zevkli bir oyundur.Tabii bizlerde bu futbol tutkusu olduğu için bilgisayarda ya da konsollarda oynadığımız futbol oyunlarıda her daim zevkli ve çekişmeli gelmiştir bizlere.

Ben daha çok oyunları bilgisayarımdan oynarım.Çoğu futbolsever futbol oyunlarını playstationdan oynar fakat benim playstation 1 dışında playstationum olmadığı için oyunlarımı sürekli bilgisayardan oynamaya çalışırdım ve bu şekilde de bayağı alıştım.Açıkcası playstation oyunları oynanış açısından daha iyi de olsa bana bilgisayar oyunları şuan daha iyi gibi.Konsollardaki futbol oyunlarına baktığımızda çekişen iki futbol oyunu var.Bunları hepimiz biliriz. Bunlar Pro Evolution Soccer ve FİFA dır.Her sene belli dönemlerde bu oyunların yeni sürümleri çıkar ve birbiriyle ile kıyasıya bir mücadele başlar fifacılar ile pesciler arasında.Pesciler yok pes daha güzel fifa beş para etmez derler.Aynı şekilde fifacılarda pesi beğenmezler.Sen hangisini seviyorsun kardeşim dersen. Ben ikisini de seviyorum ve ikisini de sık sık olmasada oynuyorum.

2005 yılından beridir Pes oynarım ve ilk oynadığım Pes serisi Pes 2005′di.Şuan Pes 2013 oynanıyor yani 8-9 seri çıkmış ve oyunlarda inanılmaz değişimler oldu gerçekten.2005 serisini hatırlıyorumda oyunlardaki grafikler olsun oynanış olsun şuan inanılmaz gelişmiş ve değişmiş.Aynı şekilde fifa da öyle.Ben uzun süre Pes oynadım ve neredeyse Fifanın yüzüne bakmadım ciddi anlamda.Pes bana her anlamda güzel bir oyun gibi geliyordu.Kariyer modunu açıp yıllarca oynuyordum ki fifa ile tanışana kadar.Fifa ile ciddi anlamda tanışmam Fifa 2012 serisinde oldu.O sıralar Pes oyunu bir hatadan dolayı açılmıyordu ve bende Fifa 12 yi kurup türkçeye çevirmiştim.Kariyer mod açıp başladım oynamaya ve o zamandan sonra inanamazsınız bırakamadım.O günlerden sonra Pes’e resmen üvet evlat muamalesi yapmıştım.Sürekli Fifa oynuyordum ve Pes’te olmayan birşeyler vardı Fifada.Gerek oynanış tarzı gerekse Pes’e göre daha gelişmiş bir oyun yapısı olması bunda oldukça etkiliydi.

Peki nasıl Fifa bağımlısı oldum.Ben futbol oyunu asla kazanmak üzerine oynamazdım.Benim için önemli olan oyun içindeki paslaşmalar,çalımlar,aksiyonlardı.Kısacası oyunun oynanışı benim için oldukça önemliydi.İşte bu özelliklerin çoğu pes’te maalesef yok.Herşey sanki standart gibi.Ara pasları olsun şutlar olsun hep aynı tarzda yapılmış.Fifaya baktığımızda değişik şut vurma olsun,pas olsun çalım atma konusu olsun Pes’e göre oldukça iyiydi.İşte bu sebeplerden dolayı Fifacı olup  tamamen bırakmasamda daha az oynıyorum. Ama sorarsanız hangisi diye Fifa derim.

Eğer sizlerde bu oyunları zevk için oynuyorsanız Fifayı denemenizi öneriyorum.Güzel paslaşmalar,çalımlar değişik şutlar atmak istiyorsanız birde Fifayı deneyin bakalım memnun kalacakmısınız? Başlıkta ki soruya cevap verecek olursam; benim tercihim şuan Fifa’dır.


Yorum Yap!