Photoshop’ta Fotoğraf Nasıl Dekupe Edilir?

Photoshop’ta Fotoğraf Nasıl Dekupe Edilir?

Photoshop’ta Fotoğraf Nasıl Dekupe Edilir?

Bir fotoğrafı Dekupe etmeyi, fotoğraftaki kullanmak istedğimiz cismi arkaplandan ayırmak olarak adlandırabiliriz. Bunu yaptığımızda, cismi başka bir arkaplanın önüne yerleştirebiliriz ya da başka bir fotoğraftaymış gibi gösterebiliriz. Hatta çok daha fazlası. Peki nasıl?

Öncelikle fotoğrafı Photoshop‘ta açmamız gerekiyor. Bunun için fotoğrafı sürükleyip Photoshop’taki boş alana bırakabilir, menü çubuğundaki ‘Open’ komutunu kullanabilir, Ctrl+O kısayolunu kullanabilir veya boşluğa çift tıklayarak ‘Open Files‘ ekranına ulaşabiliriz.

Fotoğrafı açtıktan sonra, sol taraftaki araç çubuğumuzda bulunan Selective Tool’u (Sihirli değnek şeklinde olan) kullanacağız. Ayrıca klavyeden ‘W’ tuşuna bastığınızda da seçili hale gelecektir.
Ayrılmasını istediğimiz yerlere, yani arkaplana tıklayarak seçili hale getireceğiz. Eğer istediğiniz gibi olmuyorsa, taşıyorsa, ya da tıkladığınızda az bir alan seçiliyorsa, sol üstte bulunan ‘Tolerance‘ değerini azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, seçili taşacaktır ya da tam yerine oturmayacaktır. Seçim işlemi bittikten sonra, küçük düzeltmeler yapmak için yine araç çubuğumuzda bulunan ‘Marquee Tool‘u kullanacağız. Klavyede ‘M‘ tuşuna bastığınızda da seçili hale gelecektir.

Marquee Tool ile de gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra, eğer seçili alanlar yeterince düzgünse, Ctrl+Shift+I yapıyoruz. Bu, seçili alanın tam tersini, yani seçmediğimiz alanı (cismi) seçer. Cismi seçtikten sonra ise Ctrl+J yapıyoruz. Bu işlem, seçili bölgeyi (cismi) ayrı bir Layer’a alır.

Sağ taraftaki Layer Çubuğu’ndan, arkaplanın olduğu Layer’ın solundaki kutucuğa tıklayarak işareti kaldırıyoruz. Yani Layer’ı kapatıyoruz. Sadece kullanmak istediğimiz cismin kaldığını gözlemleyebiliriz. Eğer cismin kenarlarında kalıntılar vs. varsa, Layer Çubuğu’nun altındaki silme düğmesinin yanındaki düğmeye basıyoruz. Yeni bir Layer açıldığını görebilirsiniz. Bu Layer’ı cismin kenarındaki kalıntıları görebilmek için açık yeşil rengi seçip dolduruyoruz. Sonra Eraser Tool (silgi) yardımıyla cismin silinecek yerleri varsa siliyoruz. Ve işte hazır.

Yine araç çubuğundan, Vertical Tool‘u kullanarak cismi hareket ettirebilir, alıp başka bir fotoğrafa dahi koyabilirsiniz. Vertical Tool’un kısayolu ‘V‘ tuşudur. Dekübe ettiğiniz cismi artık nerede ve nasıl kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.


Yorum Yap!