Rootlu telefon Kullanmak, Zararları Nedir? Yararları Nedir? Root atmalımı?

Rootlu telefon Kullanmak, Zararları Nedir? Yararları Nedir? Root atmalımı?

Merhabalar,

Geçen günlerde eski model Htc one v cihazıma hiçbir bilgim olmadan rom atmaya çalıştım ve soft brick ettim. İhtiyar zaten yaşlıydı, bahanem hazır olmuş oldu. Yakın zamanda sanırım Nexus 5 alacağım. Neyse dağıtmadan bugün ki konuma döneyim. Soft brick olduktan sonra hemen araştırmalara ve bilgi toplamaya başladım. Sürüsüne İngilizce kaynak okudum fakat nafile. Yani o kadar fazla okudum ki, artık sanırım tek gözüm kapalı root atar, rom yükler hatta kendi imaj dosyamı bile oluşturabilirim. İşte bugün de, rootlu cihaz kullanmak ne kadar mantıklı ondan bahsetmek istiyorum.

Bilmediğiniz bir dosyayı, düzgün ve stabil çalışan Android işletim sisteminize Flashlıyor ardından android’in dosyalarını değiştiriyorsunuz. Garanti kapsamının dışına çıkmış oluyorsunuz ve kesinlikle yazıda sürekli “Tüm riskler size aittir. Cihazınız kullanamaz hale gelebilir” ibarelerini görüyorsunuz. Aslında kafadan bilmeyen için ürkütücü. Yani gerçektende yapacağınız tek hatada cihazını kurtaramayabilirsiniz. Yani zaten elektronik bir cihazı, elektronik bir diğer cihazla (bilgisayarla) root ediyorsunuz. Her an, her şey zaten olabilir. Aslında beni ilgilendiren kısım bundan başlıyor. Yani paşa paşa root ettin flashladın ve rom kurdun. Peki ne kadar güvendesin? Kredi kartı tanımlamaların, özel fotoğrafların, size veya bir başkasına ait telefonunuzda bulunan bilgiler. Bunlar ne kadar güvende? –Eee zaten firma bizi izliyordu ki. Diyebilirsiniz. Tamam firma izliyorda, Ahmet-Mehmet izlemiyor. Yani adam oraya img dosyası atmış içinde ne enjekteli belli değil. Kredi kartı bilgilerini lop diye çekebilir, özeline girebilir. Nereden anlayacaksın?  Yani root atılıp, rom kurulmasından daha ziyade, bu süreçten sonra yaşanılan süreç daha tedirgin edici bence.

Bu işi hakkıyla yapan firmalar romlar var mı? Tabiki var.  Yani onlara da tam güvenilir diye bir kaide yok. Sağlam teklif alırlarsa, bilgileri paylaşmayacakları hala meçhul. Bilemeyiz. Bana kalırsa, çok fazla güncelleme alma manyağı değilseniz bu işlere pek fazla girmeyin derim. Birde ille kullanacaksanız “Unofficial” etiketi içeren yazıların içinde bulunan romlardan bir hayli uzak durmanızı öneririm. Mesela geçen Unofficial rom gördüm eksileri kısmında

  • Kamera çalışmıyor 3.parti kamera kullanın
  • Rehber açılmıyor
  • Alarm çalışmıyor

Diyordu. La oğlum sabah işi gücü olan insanlarınız. Alarmla uyanıyoruz, o olmazsa ne yaparız? Birde güzel bir görüntü var fotoğraf çekmek istedim diyelim. Zaten telefonun ram’i ölmüş birde 3.parti yazılımla iyice  mi şişsin?

Tabii kullanılmaması kadar, kullanılması gerektiğini savunanlarda var. Kesinlikle saygı duyuyorum. Batarya kullanımını azaltıyor, saf android arayüzü kullanıldığı için az da olsa hızlandırıyor diyenler de var. Psikolojik olabilir. Ciddi testler göremediğimiz için ne söylersem yanlış olabilir.

Birde başıma geldiği için hemen sizi uyarayım. İşin püf noktası, cihazı bilgisayara tanıtabilmekte yoksa “fastboot flash boot boot.img” yaparken <waiting for device> aşamasında takılı kalıyorsunuz.

Hepinize iyi günler.

Bazı Aramalar ; telefonunuzun root erişimi bulunmaktadır ziraat bankası , root ve internet bankacılığı , telefonunuzun root erişimi bulunmaktadır ne demek , root erişimi mobil bankacılık


Yorum Yap!