“svchost.exe” Virüs müdür ?

“svchost.exe” Virüs müdür ?

Bilgisayardan az çok anlayan insanların belli başlı kontrol sistemleri vardır. Buna örnek vermek gerekirse; bilgisayarda gerçekleşen ufak bir kasma sonucunda hemen görev yöneticisini açar ve denetlemeye başlarlar. Bu denetlemelerde göze en çok çarpan işlevlerden biri de bu yazıda değineceğim “svchost.exe”‘dir. Görev yöneticisinde genelde 8’erli 10’arlı görev yapan “svchost.exe”, kullanıcılarda hayli merak uyandırmaktadır.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki: “Acaba virüs mü yedim ulan ?” merakı uyandıran “svchost.exe”, virüs falan değildir. Bir nebze olsun rahatlayabilirsiniz lakin ilave etmek istediğim bir not var ki, yüreğinizi hoplatacak cinsten. Aslında bir sistem dosyası olan “svchost.exe”, çeşitli kötü amaçlı yazılımlar aracılığı ile bir tehlikeye dönüşebiliyor! Peki bilgisayarınızdaki komutun, zararlı veya zararsız olduğunu nasıl ayırt edeceksiniz ?

Yapacağınız işlem çok basit! Görev yöneticisini açıp, çalışmakta olan “svchost.exe” komutlarının hemen yanında olan “Kullanıcı Adı” sekmesini kontrol edin. Eğer orada bilgisayarınızdaki kullanıcı adınız yazıyorsa, komutlar zararlı (tehlikeli) demektir. Lakin sistem olarak gözüküyorsa hiçbir problem yoktur ve doğru amaçla çalıştığı anlamına gelmektedir.

Eğer bilgisayarınızdaki “svchost.exe” zararlı ise Kaspersky tarzında kaliteli anti-virüs programları ile durumu çözebilir, huzura kavuşabilirsiniz!


Yorum Yap!