WordPress Yan Menüye Adsense Nasıl Eklenir ?

WordPress Yan Menüye Adsense Nasıl Eklenir ?

WordPress Yan Menüye Adsense Nasıl Eklenir ?

Blog’u üzerinden kazanç elde etmek her blogger’ın en doğal hakkıdır. Blog’a verilen emek ve vaktin bir şekilde karşılığı alınması gerektiğini düşünüyorum tabii ki okuyucu rahatsız etmeyecek bir yerleşim tarzı ile. Reklam konusunda abartıya kaçan, blog’u ilan sayfasına çevirenlerden tabii ki bende bir blog okuyucusu olarak hoşlanmıyorum. Bu yazımızda ise blog’u üzerinden kazanç elde etmek isteyen arkadaşların blog’larına nasıl reklam ekleyebileceklerini anlatacağım.

Öncelikle başlıkta da belirttiğim gibi Google’ın reklam servisi olan Google Adsense tabanlı olarak anlatımı gerçekleştireceğim. Lakin dilerseniz tıpkı benim yan menümde yer alan “Sponsorlar” bölümü gibi de alternatif reklam çeşitleri uygulayabilirsiniz. Reklam çeşitleri konusunu sizin yaratıcılığınıza bırakıyor ve Google Adsense reklamının WordPress sitelerde sidebar yani yan menüye nasıl ekleneceğini anlatmaya başlıyorum.

Google Adsense Reklamı Siteye Nasıl Eklenir ?

Google Adsense reklamını WordPress sitelerinize eklemeniz için öncelikle Adsense’den onaylanmış bir hesabınız olması gerekmektedir. Eğer Google Adsense hesabınız yok ise bu adresten başvuru için gerekli formları doldurabilirsiniz (ilerleyen günlerde Google Adsense’ye nasıl başvurulacağına dair detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum).

Onaylı bir Google Adsense hesabına sahipseniz Adsense’nin reklamlar kısmından sitenize uygun boyutlarda bir reklam oluşturun. Hemen ardından Google’ın size vermiş olduğu reklam kodunu kopyalayın. Reklam ekleme aşamalarının Google ile ilgili kısmını böylece tamamlamış oluyoruz.

Şimdi WordPress tabanlı sitenizin yönetici panelini açın (WP-Admin). “Görünüm > Bileşenler” kısmından yan menüye bir adet “Metin” koyup içerisine Google’ın size vermiş olduğu kodu ekleyin ardından da kaydedin. Böylece WordPress sitenize bileşen yardımı ile Adsense reklamı eklemiş oldunuz.

Lakin bazı temaların bileşen destekli olmadığını düşünecek olursak; reklamları tema dosyalarını değiştirerek eklememiz gerekebilir. Bu durumda da “Görünüm > Düzenleyici” kısmından sidebar.php dosyasını açıp yan menüde istediğiniz yere Adsense kodlarını kopyalamanız yeterli olacaktır. Bu aşamada yan menüde olan kelimelerden birini CTRL+F komutu ile aratmanız size kolaylık sağlayacaktır.

İyi sörfler!


Yorum Yap!