Yaşarken neyi amaçlayarak yaşıyoruz?

Yaşarken neyi amaçlayarak yaşıyoruz?

Bazen insanların ne amaçla yaşadıklarını anlamıyorum. Her zaman mutlu olmak için uğraşıyorlar ama mutlu olmaya çalışırken zaten mutlu olduklarının farkında değiller. Hep ilerisi için hayaller kuruyorlar. Halbuki “Ah keşke şuan bir arabamız olsa” deseler, ileride bir araba hayal etmek yerine. Gözlerinin önünde olanlara değer verseler^^ Hayaller elde edilince değersiz olmaz mı ki? Anı yaşasalar, bunun tadını çıkartsalar. Geleceğe olan umutları o yaşadıkları ana pencere açsa? Öylesine yaşasalar ama amaçları da olsa.

Bir gün öleceklerini bilseler de buralardan hiç gitmeyeceklermiş gibi davransalar. Arkalarında hüzün değil bir hikaye bıraksalar. Bir gün tıka basa doysalar bir gün aç kalsalar. Hayatta deneyim kazansalar. Önünde gelişen deneyimleri fark etseler. Bu yazıyı okuduktan sonra “Evet adam haklı” deyip 15 dakika sonra yine eski hayatlarına dönmeseler. Azıcık sevseler. En kötü değer verseler; sokaktaki dilenciye bile. Saygı duysalar, sana karşı çıksa da çıkmasa da. Konuşsalar.

Sorsalar, bugün kendilerine ne kattılar? Kimi mutlu ettiler, kimi neden mutlu edemediler? Kimi öldürdüler? Kimin hayatını çaldılar? Kime ne yarar sağladılar? Ne sağladılar? Sorsaydık ya ne bıraktılar? Çocuklarına iyi bir gelecek mi, yoksa geleceğe iyi çocuklar mı? Nasıl örnek oldular? Kime ortaklık ettiler burunlarını başkaların işlerine sokarken? Kimin menfaatini kim için korudular? Kısa yoldan yaşamanın yolunu mu buldular? Yaşamak için mi yaşadılar?

Sorgular.. Sorular.. Sorunlar..

Ne kadar da çok sorgu çıkıyor değil mi? Ne kadar da çok cevapsız soru. Bu soruların cevapları nerede peki? Nereden elde edebiliriz bu sorunların çözümlerini? Otobüslerden. Yan yana oturduğun yaşlı adamda saklı bu sorguların cevabı. Sokaklardan. Şehri gezerken önünden geçen insanlarda bu soruların cevabı. Sözcüklerden. Ağızdan çıkan, akıl süzgecinden geçen her kelimede bu sorunların cevabı.

Ama bir dakika. Neden bu soruları cevaplandırmak istiyorsunuz ki? Niçin bu cevap arayışınız? Değil mi? Bence de. Boş verin. Kendi hayatınızı yaşayın. Yaşamış olmak için yaşamayın, yaşamak için yaşamış olun.


Yorum Yap!