Zayıflama Konusunda Tüyolarım

Zayıflama Konusunda Tüyolarım

Madem blogumuzun konsepti kişisel blog, o zaman biraz da bloga kişisel tecrübelerimin yer aldığı en azından insanlarında faydalanabileceği bir yazı yazmak geldi aklıma. Hadis-i şerifte ne denilmiş: “ İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır.” Bende bu söze müteakip sizlere zayıflama konusunda edindiğim tecrübeleri yazacağım.Belki birilerinin işine yarar da arkadamızdan hayır duası eder. Etmeseniz de canınız sağ olsun. En baştan söylemek istiyorum; ben doktor,diyetisyen,beslenme uzmanı falan değilim. Ben üniversite öğrencisiyim ve gençlik yıllarımda kilo vermiş birisiyim. Onun için benim yazdıklarımı uygulayıp herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız sorumlusu ben değilim. Öncelik olarak bir doktora gidip muayene olmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bilmediğiniz bir hastalığınız var ise bu zayıflarken sıkıntı yaratabilir. Bunu hususu dikkate alarak yazının devamını okumanızı öneriyorum.

Bu yazıda neler bulacaksınız öncelikle onlardan kısaca bahsedeyim. Hatta maddeler halinde yazıp o şekilde açıklamak istiyorum.

 • Diyet konusunda tecrübelerim.Piyasada ki diyetler hakkında düşüncelerim.
 • Vücudun kilo verme mantığı? Vücut nasıl kilo verir?
 • Kilo vermek için yenmesi ve yenmemesi gereken şeyler?
 • Örnek mönüler
 • Kilo verme de sporun etkisi
 • Son sözlerim

 

Diyet konusunda tecrübelerim.Piyasada ki diyetler hakkında düşüncelerim.

Öncelikle yaptığım diyetlerin adını buradan söyleyerek sizleri o diyetlere yöneltmek istemiyorum.Yazıyı da fazla uzatmadan sizlere en net bilgiyi vermek istiyorum. Piyasa da bir çok diyet listesi var. Şok diyetler olsun, kış diyeti, yaz diyeti vs. Bu diyetlere kesinlikle bakmıyorsunuz ve yapmıyorsunuz.Diyet insana kilo verdirir ama bıraktığında geri de aldırır.  O halde nasıl kilo vericeksiniz? Cevabı çok basit. Diyet yapmayacak herhangi bir program uygulamayacaksınız. Şimdi piyasada ki çoğu diyetler, yabancı ülkeler de üretilmiş diyetler ve bizimkiler onları türkçeye çevirip internette yayınlıyorlar. Sonra da bu diyetleri yapın kilo verin diyorlar. Böyle bir dünya yok arkadaşlar. Şimdi Amerika’da ya da Japonya da ki beslenme koşulları ile Türkiye deki koşullar aynı değil. Bizler Allah’a şükür ne şanslıyız ki Akdeniz havasını soluyoruz ve o havanın getirdiği binbir çeşit besinler üretip tüketebiliyoruz. Şimdi siz gitseniz Amerika’ya orada ıspanak, karnıbahar,lahana,taze fasülye bulamazsınız. Çünkü onların kültüründe bu tür besinler yoktur. Onlar bizler gibi kahvaltı da peynir zeytin domates yemezler. Onlar hazır üretilmiş besine sütü katıp karıştırlar onu yerler. İşte ülkeler arasında ki beslenme farklılarıdan ötürü yabancı ülkede ki diyetleri yapmamalısınız. Ben yaptım buradan belirtleyim hatta kilo da verdim ama geri aldım. Kilo vermek istiyorsanuız diyet yapmayacakasınız.

Vücudun kilo verme mantığı? Vücut nasıl kilo verir?

Kısaca vücut nasıl kilo verir  ondan bahsedeyim. Vücudumuz da çeşitli hormanlar vardır. Kilo verirken en önemli horma insülin hormonudur. Şeker hastası olanların en iyi bildiği hormondur.Vücudun kan şekerini düzenler. Bakın vücut kilo verirken bu horman yavaş çalışmak zorundadır. Bu  horman çalışırken vücut kiloyu çok yavaş verir. Yani bu hormonun yavaş çalıştığı anlarda vücut rahat bir şekide kilo vermektedir. O halde günümüz de 3 ana öğün 3 ara öğün toplamda 6 öğün yiyin diyenlerin teorilerine ters düşüyor bu durum. Onca yıl okuyup ta ara öğünde yiyin diyen doktorlara saygım var fakat ben bu şekilde düşünüyorum. Yani günde en fazla 3 öğün yemek yenilmesi taraftarıyım. Vücudun kilo verme mantığı da az öğün yapıp insülin hormonu az çalıştırıp yağları yakmaktır. Düşünün sürekli çalışan bir insülin hormanı olursa vücut nasıl kilo verip o yağları yakabilir. Yani vücudun kilo verme mantığı sağlam yeyip az öğün yapmaktan geçiyor bana göre.

Kilo vermek için yenmesi ve yenmemesi gereken şeyler?

Burada sizlere bir liste vermek isterdim ama elimde bir liste yok. İlk olarak yenmemesi gereken şeyleri söylemek istiyorum. Kesinlikle yemeyeceğiniz şeyler; beyaz şeker, tatlandırıcı şeker, ekmek, pilav,makarna, hamur işleri … Bunları tüketmek vücuda sadece zarar verir. Karnınızı doyurur fakat hemen acıkmanızı sağlar. Fast food dediğimiz şeylerinde mantığı budur zaten. Yersiniz hemen acıkırsınız tekrar yersiniz. Bu şekilde dükkan sahibi daha çok para kazanır. Bu dediklerimi hayatınızdan çıkartmanız size fayda sağlayacaktır. Ayrıca marketlerde satılan fabrikasyonlar ürünlerin tamamı vücut için zararlıdır kesinlikle bunları tüketmeyin.Ne yiyeceğim ben peki derseniz aşağıya yazıyorum.

Neler yemeliyiz? Şimdi doğal olan her şeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz. Neler bunlar? Tereyağ, süt , peynir,zeytin, tüm sebzeler, kuru yemiş, baklagiller,meyve vs… Aslında yazacak daha çok şey var fakat şimdilik aklıma gelenler bunlar. Hiç mi unla yapılan bir şey yemeyeceğiz derseniz haftada bir ince hamurla yapılan üstünde et ya da sebze olan lahmacun ve pizza yiyebilirsiniz. Tabi ki abartmamak koşuluyla… Bu arada katı yağ kesinlikle yasaktır. Köy yapımı tereyağ, sıvı yağ falan serbest istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Yıllarca bizlere yağı yasakladılar ama yanlış yaptılar. Yağın iyisi iyidir. Kötüsü kötüdür.

Örnek mönüler

Sabah kahvaltısı:  Haşlanmış (az) yumurta 1-2 adet, 2 kibrit kutusu tuzsuz peynir, 10 tane zeytin, domates, biber, maydanoz vs. Sebzelerin sınırı yok istediğiniz kadar yiyin. Ayrıca sabah şekersiz çay ya da bitki çayları içebilirsiniz. Unutmayın sıfır şeker. Alışırsınız merak etmeyin.

Öğlen: Sebze yemeği, çorba, yoğurt, salata (mevsim ürünleri ile yapıp bol yağlı, limonlu )

Akşam: Etli ya da tavuklu yemek, salata

Ara öğünlerde isterseniz kuru yemiş yiyebilirsiniz ama çaybardağının yarısı kadar olursa iyi olur. Fazla abartmayın. Günlük olarak et yemek iyidir ama ülkemizde iş koşulları malum herkesin evine et giremiyor her gün. Et yoksa barbunya kuru fasülye yiyebilirsiniz. Çayda sınır yok ama şekersiz olacak. Günlük bir adet meyve maksimum iki adet meyve yiyebilirsiniz ama gündüz yemenizi öneririm. Aralarda kuru incir, kayısı yerseniz güzel olabilir. Haftada bir iki sefer maksimum iki adet  ince hamurdan lahmacun,pide, pizza yiyin ama sebzeli olsun. Sucuk,sosis salam vs olmasın.

Kilo verme de sporun etkisi

Oldukça etkilidr spor yapmak kilo vermeye. Bakın size fitness yapın demiyorum. Oturmayın günde 40 dakika kadar yürüyün. En basit budur. Buna dahi üşeniyorsanız kilo veremezsiniz. Spor yapmak vücut için çok faydalıdır. Bu konuda kitap dahi yazılmıştır. Ben size bunların faydalarını anlatmacağım. Önerim günde en az 40 dakika yürün. Olmassa dans edin, futbol oynayın. Yani yeter ki hareket edin.

Son Sözlerim

Arkadaşlar kısaca sizlere bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi size nacizane tavsiyelerde bulunacağım.

 • Beyaz şekeri kullanmayın. Çayı şekersiz için 1 hafta sonra alışacaksınız.
 • Gazlı içecekleri içmeyin ( kola vb. ) İçindeki katkı maddeleri vücudumuzda ki mutluluk salgılayan hormanların çalışmasını artırır ve içtikçe içesiniz gelir bu da bunu yapanların daha çok satmak için başvurduğu yöntemdir. Bir bardak kolada insana bir hafta yetecek kadar şeker vardır.
 • Hamur işini tüketmeyin.Sabah kahvaltıda simit poğaça yemeyin. Bunlar yedikçe yiyesinizi artıran şeylerdir.
 • Haftada bir iki defa ince hamurla yapılmış lahmacun pizza pide yiyin gitsin.
 • Akşam 8 den sonra bir şey yemeyin. Meyvedir falan sakın ha. Gündüz yiyeceksiniz yeyin.
 • Spor yapın yürüyün hareket edin. Hareketsiz kalmayın. Nerede hareket orada bereket.
 • Şekerli tatlılar yemeyin ve tatlandırıcı şeker kullanmayın. Sırf zarar tamamen zarar külliyen zarar.
 • Ekmek kesinlikle yok, buğdaylısı,çavdarlısı,kepeği farketmez. Yemeyin. Yiyecekseniz de çok az olsun.

Aklıma bunlar geldi yazıyı yazarken. Arkadaşlar çok zor değil zayıflamak. Tamamen irade meselesi. Biraz da beslenme alışkanlığı gerekiyor. Şimdi kilo verene kadar kola içmedik,tatlı yemedik. Verdikten sonra da mı yemeyeceğiz. Hayır. Ama bunu minimuma indireceğiz. Bu şekilde sağlıklı olacağız. Buna alırşak zaten ömür boyu sağlıklı oluruz. Alışmak deyince aklıma geldi. Eskiden günde 2 ekmek yiyen, bir çaya 3 küp şeker atan birisiydim. Şimdi günde 1 dilim ekmek yerin çaya şeker atmam. Şekeri bırakmam bir hafta sürdü sonra tamamen alıştım. Şekerli çay içsem midem bulanır. İşte böyle yaparak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ben bu yazıda kısaca bazı konulardan bahsettim.Keşke imkanım olsa da daha uzun bir yazı yazabilseydim. Kilo vermek isteyenlere başarılar diliyorum. Sormak istediğiniz soruları aşağıdan yorum yazarak sorabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 


Yorum Yap!